Očima trenéra #3

                                                             3

 

                     Basket očima trenéra  

      (inspirace pro tréninky, basketbalový občasník)                  

V dnešním vydání najdete úvahy uznávaného trenéra Eastmana i další náměty pro trénink.

"Vůle vyhrávat je důležitá, ale vůle připravovat se na vítězství je podstatná", Bob Knight.

 

Kevin Eastman: několik zamyšlení na útokem.

Zde je pár poznatků, které jsem vyštrachal ve svých poznámkách. Vždy se zabývám detaily, které pomáhají při řešení vybrané činností.

 

1. poznatek:

Existuje přímá úměra mezi počtem míčů, přenesených ze strany na stranu a mezi počtem defenzivních chyb.

Mou snahou je, aby hráči pochopili, že pro obranu je velmi náročné přistupovat k hráči s míčem, a to ve smyslu přistupování z pozice výpomoci do pozice přistoupení k hráči s míčem (tzv. close out). Z toho vychází, že výhodou útoku by mělo být dostávat obránce z pozice výpomoci do close outu co nejvíce. Chci tedy, aby hráči přenášeli přihrávkami míč ze strany na stranu. Co se týče našeho týmu, můžu potvrdit, že naše útočná efektivita stoupá s počtem přihrávek a přenosů míče. Proti bývá samozřejmě časový limit, který nás nutí do urychlené střelby, ale já vyžaduji alespoň 3 přihrávky, čímž pravděpodobně dojde k přenosu míče ze strany na stranu. Pro obranu bývá mnohem snadnější získat míč, pokud dojde max. ke dvěma přihrávkám.

 

2. poznatek

Čím blíže ke koši se tvůj útok pohybuje, tím více jsou tvoje clony fyzické.

Přišli jsme na to, že rozhodčí bývají daleko smířlivější ke kontaktům, které jsou blíže ke košům, protože jsou na kontakty pod košem zvyklí, narozdíl od těch, ke kterým dochází na perimetru. Proto jsem přesvědčen, že např. při využívání flexových clon bývá tolerováno uvolňování se v dolním postavení při využití fyzické síly, zatímco při využívání flexové clony na perimetru je nutná větší opatrnost. Takže se vyplatí využívat část ofenzivního systému blíže ke koši.

 

3. poznatek

Čím rychleji se pohybuje míč, tím jsou obránci blíže ke svým hráčům.

Přišel jsem na to, že když přihráváme míč rychleji, tak obranný systém se více snaží zůstávat u svých hráčů a méně se dostává do pozic výpomoci a následného přistupování k míči (close out). To nám dává více prostoru k nájezdu (vnikání do bedny), protože vypomáhající obránci nejsou na svých místech a my si vytváříme lepší úhly pro nájezdy. To je samozřejmě hodně aktuální především pro týmy, které nemají dobré střelce. Zároveň to vytváří lepší příležitosti pro přihrávku na pivota a jeho hru v blízkosti koše.

 

V životě basketbalisty existují dva druhy bolesti, jednou je bolest z disciplíny a druhou je bolest z lítosti. Každý hráč má na výběr.

 

Týmová herní cvičení:

Trenér určí 3 týmy.

1. Celková doba cvičení je 12 minut, střídá se po 4 minutách.

2. Tým “A” hraje proti týmu “B” na jedné polovině hřiště, hráči týmu “C” mají trenérem určený způsob střelby na opačné straně.

3. Když je obrana při hře týmů "A" a "B" úspěšná, zůstává bránící tým pro další hru v obraně.

4. Když je útočící tým neúspěšný v útoku, musí sprintovat na opačný konec hřiště a zpět. Má přitom 6 vteřin na to dostat se do útoku a nových 18 vteřin na útok.

5. Když dá útočící tým koš, tak jde bránit a tým, který bránil, sprintuje, má 6 vteřin a 18 vteřin na útok.

6. Po 4 minutách dojde ke střídání týmů, např. tým A jde střílet a proti sobě hrají týmy "B" a "C".

7. Po dalších 4 minutách dojde k prostřídání, střílet jde tým "B" a týmy "A" a "C" hají podle výše uvedených pravidel.

 

 

2 na 1 s dobíháním soutěžní.

Cvičení může být soutěžní. Oba týmy stojí u postranní čáry, ve hřišti zahájí dvě hráčky jednoho z týmů útok proti hráčce v obraně. Jakmile se dostane míč přes půlící čáru, vybíhá další obránkyně, dotkne se středového kruhu a spěchá do obrany. Útok se snaží zakončit dříve, než druhá obránkyně doběhne. Současně další hráčka ze zástupu týmu, který útočí se přesune na svoji obrannou polovinu. Poté, co získají obránkyně míč ať ziskem v obraně nebo po koši, stávají se útočnicemi. Útočí na vzdálenější koš. Jakmile se dostane míč přes půlící čáru vbíhá další obránkyně do hřiště, opět s tím, že prvně se dotkne středového kruhu. Hráčky, které skončily útok, se zařadí do zástupu svých hráček na půlící čáře. Týmy hrají do stanoveného počtu košů, nebo do časového limitu.

 

Věříš v posmrtný život“? Zeptal se trenér mladého začínajícího hráče.

 „Ano, věřím“, odpověděl hráč, “proč"?

„Tak to všechno vysvětluje! říká trenér,“ včera když jsi odešel z tréninku na pohřeb tvé babičky, tak se tu pak pro tebe stavila“.

 

Martin Chmel trenér Lvice Litoměřice

                               

POSLEDNÍ ZÁPAS 17.03.2024
SH SOŠOŘ Jablonec n.N. 
63:58
Lvice

Nejbližší narozeniny

13.05.2024
Natálie Trpišovská
12
Křídelní hráč
16.05.2024
Nikol Kekrtová
15
Rozehrávač
18.05.2024
Jana Plachá
17
Pivotman
18.05.2024
Karolína Novotná
16
Pivotman
19.05.2024
Veronika Bisová
22
Pivotman

Partneři