Očima trenéra #1

                                                                         1

 

                   

Basket očima trenéra                                                            

(inspirace pro tréninky, basketbalový občasník)                   

 

Vítězové se nestávají mistry v okamžiku, kdy vyhrají final four, ale hodinami, týdny, měsíci a roky, které strávili přípravou. Vítězné tažení už je pak jen ukázkou jejich vítězného charakteru (Allen Armstrong).

 

Plánování tréninků.

Naplánovat si dobře tréninkový program znamená dlouhodobě trvalé zlepšování hráček. Největším nepřítelem trenéra není ani sousední rival ani rozhodčí, ale čas. Plánování do jisté míry zaručuje celoročně efektivní využití času daného pro tréninky a také pokrytí všech dovedností, které je nutné trénovat. Zároveň vytváří trenérovi prostor pro hodnocení rozvoje basketbalového umu svých svěřenkyň a tím i správnosti toho, co si před sezonou předsevzal.

Nejprve si stanovíme priority pro danou sezonu, tedy to, čeho bychom chtěli dosáhnout ve vybraných dovednostech. Priorit pro sezonu by mělo být velmi málo, dvě až tři maximálně. Neznamená to, že se procvičování ostatních dovedností nebudeme věnovat, ale spíše to, že vybrané priority budou téměř vždy součástí jednotlivých tréninků. Je na nás, zda zvolíme jako prioritu např. dovednost, kterou tým zvládá velmi dobře a my chceme, aby ji zvládal skvěle, nebo naopak zvolíme tu dovednost, kterou považujeme za zásadně potřebnou, a náš tým v ní zaostává.

Takže jako trenéři musíme dobře znát své ovečky, na jaké jsou úrovni, co se jednotlivých dovedností týče. Z toho můžeme také odvodit, jaký způsob hry zvolíme, jak v obraně, tak v útoku, především, jaká bude náplň našich tréninků.

Příklad okruhu činností:

 Vybereme si 2, max. 3 dovednosti jako prioritu pro sezonu, např:

  • hra 1 na 1. 
  • transition. 

Obě dovednosti si můžeme označit v týdenním plánu jinou barvou než ostatní činnosti.  

 

Naplánujeme činnosti alespoň na 1 týden.

Naplánovat 1 týden je minimální časový úsek, vhodnější je plán připravit na více týdnů, pak je možné skutečně efektivně pokrýt veškerou potřebnou činnost. 

 

Příklad plánu pro 1 týden:

 

Jak ukazuje týdenní plán, tři ze čtyř tréninků se věnují tématu roku, tj. transition a hře 1 na 1. Ovládání míče (veškerý ballhandling) 2x týdně není samo osobě dostačující, ale předpokládá se, že je součástí i "warm- up".Pokud si naplánujeme tímto způsobem 4 týdny, pak z toho jasně vyplyne, jak důkladně se budeme jednotlivým dovednostem věnovat. Z výše uvedeného týdenního plánu je zřejmé, že se budeme minimálně věnovat obraně a ten následující týden bude proto nutné nacvičování obrany zintenzivnit.   

Výše uvedený týdenní rozvrh činností je pak nutné rozplánovat do jednotlivých tréninků. Jako příklad uvádím rozpracovaný pondělek z týdenního plánu.

 

 Příklad naplánovaného tréninku: 

Dobře naplánované tréninky pomohou nepochybně zvýšit výkonost týmu. Samozřejmě vyhodnocení tréninků ukáže, jak jsme schopni plánovat, dodržovat plán a upravovat naší další tréninkovou činnost.

 

"Nepočítá se to, co hráčům říkáš, ale to co oni slyší", Red Auerbach.

 

Celoplošné cvičení 2 na1.

Hráčky útočí dvě na jednu z vlastní poloviny. Zástup dalších hráček je u půlící čáry. Poté co

útočnice překročí půlící čáru, vybíhá první hráčka ze zástupu (na diagramu č. 4) na opačnou

polovinu hřiště.

 

 

Poté, co dojde k zakončení, útočnice se přesouvají do zástupu. Mezitím ze zástupu vybíhá

další hráčka (č. 5 na diagramu) a ta hraje s hráčkou, která bránila, 2 na 1 na opačné polovině hřiště. Cvičení takto kontinuálně pokračuje.

 

Zdroj: Trénování basketbalových dovedností, e-kniha Martin Chmel.

POSLEDNÍ ZÁPAS 17.03.2024
SH SOŠOŘ Jablonec n.N. 
63:58
Lvice

Nejbližší narozeniny

13.05.2024
Natálie Trpišovská
12
Křídelní hráč
16.05.2024
Nikol Kekrtová
15
Rozehrávač
18.05.2024
Jana Plachá
17
Pivotman
18.05.2024
Karolína Novotná
16
Pivotman
19.05.2024
Veronika Bisová
22
Pivotman

Partneři