13.05.2024

Lvice U13 vyhrály Národní festival!

Jak již bylo zmiňováno, starší minižákyně letos nepostoupily na Mistrovství České republiky. Jediné postupující místo z oblasti Severu musely letos zaslouženě přenechat Válečnicím z Děčína. I tak se ale Lvice moc těšily na Festival, který je takovým "MČR druhých míst", kvalita soupeřů je zde z většiny krajů vysoká, až srovnatelná s postupujícími na MČR. Naše holky tady chtěly zabojovat o co nejlepší výsledek a předvést dobrý výkon. Oboje se povedlo na jedničku.

Festival se uskutečnil v termínu 10-12.5 v Ústí nad Labem, z Litoměřic jsme to tedy měli blízko a odrazilo se to zejména na velké podpoře a návštěvnosti našich fanoušků. Velké díky! Lvice byly nalosovány do skupiny A, společně s týmem HBB Praha a Basket Ostrava. První zápas v pátek v 9:00 s HBB Praha začal, jak jsme ostatně na těchto turnajích zvyklí, velmi nervózně. První koš jsme daly až po sedmi minutách hry, soupeř se ale také střelecky trápil. Skóre 18:12 v poločase, pak jsme se ale chytily už i v útkou, odstranily zbytečné ztráty a po třech čtvrtinách vedly 33:16. Zápas jsme kontrolovaně dovedly do vítězného konce 47:23 a byť skóre působí jednoznačně, nic lehkého to pro nás nebylo.

(Eliška B. 14 bodů, Tyla 10 bodů, Zoe 6 bodů, Nella 4 body, Ema 4 body, Julča T. 2 body, Dori 2 body, Naty 2 body, Julča Š. 2 body, Sofi 1 bod)

Ve 12:40 začal druhý zápas v skupině proti Ostravě. Tam už mnohem lépe fungovala kolektivní obrana, ale i dobrý pohyb míče v útoku. Byť jsme proti Ostravě nebyly vyšším týmem, dobře jsme si hlídaly doskok a soupeře nepouštěly do vyložených šancí. Poločas 35:11, velká minutáž pro všech 14 hráček a pohlídaný konečný výsledek 62:23. První místo ve skupině znamenalo postup do čtvrtfinále, což byl určitě dílčí cíl turnaje.

(Tyla 16 bodů, Sofi 8 bodů, Eliška B. 6 bodů, Klárka 6 bodů, Eliška V. 6 bodů, Ema 4 body, Dori 4 body, Nella 4 body, Naty 2 body, Majda 2 body, Julča T. 2 body, Zoe 2 body)

Ve čtvrtfinále nás v sobotu v 10:50 čekal velmi dobře hrající tým Prostějova, který skončil druhý ve skupině C. Nejlepší hráčka soupeře nám dělala ze začátku zápasu velký problém, po první čtvrtině jsme vedly pouze o sedm bodů. V té druhé jsme ale díky střelecké pohodě více hráček oskočily do vysokého vedení - 42:16. To se nám pak již dařilo udržet celý zápas - konečný výsledek 61:32 a postup do semifinále!

(Tyla 18 bodů, Eliška B. 10 bodů, Ema 8 bodů, Dori 8 bodů, Nella 5 bodů, Sofi 4 body, Zoe 4 body, Eliška V. 2 body, Julča T. 2 body)

Odpolední semifinále se odehrálo v 16:30, poprvé jsme hrály na turnaji na hlavním kurtu. Soupeřkami nám byly hráčky Sadské. Nutno říci, že za porážku minulý týden v U14 jsme jim měly co vracet. První čtvrtina se nám ale vůbec nepovedla - neproměněné šance by se ještě daly odpustit, ale nedůraz na doskoku byl tragický. První čtvrtina 7:9, v poločase pak 19:21 pro Sadskou. Do druhého poločasu ale nastoupil vyměněný tým - bojovný, důrazný, hladový po výhře. Soupeři jsme ve třetí čtvrtině dovolily pouhé tři body - naopak díky velkému množství zisků po nátlakové obraně a pohybu v útoku jsme sami vsítily 20 bodů. Po třetí čtvrtině jsme tedy vedly o 15 bodů - ani další pětka ale nepolevila a vedení navyšovala. Konečný výsledek 33:51 s týmem, jako je Sadská, opravdu nikdo nečekal. Propukla veliká a zasloužená radost z postupu do finále a také z velmi dobrého výkonu.

(Tyla 14 bodů, Eliška B. 10 bodů, Ema 9 bodů, Dori 8 bodů, Sofi 6 bodů, Zoe 2 body, Julča T. 2 body)

Finále už pro nás bylo za odměnu. Holky dostaly jediný pokyn - užít si ho, bavit se hrou a nevypustit jediný souboj. A to se také dělo, tentokrát od začátku do konce. Soupeř z Jičína byl samozřejmě velmi kvalitní, v útoku nám v první čtvrtině dovolil jen 3 body - my jemu ale pouze dva. V druhé půli už se to bodově trochu rozjelo a Lvice šly do vedení 18:10. Po celý zápas Dori a Sofi výborně bránily nejlepší hráčku soupeře, dovolily jí pouhých 10 bodů za zápas. Drůhá půle začala naší šňůrou 7:0 a timeoutem soupeře. Holky ale šlapaly dál a po třetí čtvrtině jsme vedly 12:30 - ano, Jičín nám ve třetí čtvtině dal jen dvě šestky. Ve čtvrté čtvrtině jsme trochu polevily - možná už i docházely síly - a prohrály jí 9:15, vedení jsme si ale udržely - 27:39 a radost z vítězství na Národní festivalu dívek do 13 let.

(Eli B. 16 bodů, Ema 7 bodů, Tyla 4 body, Sofi 3 body, Zoe 2 body, Nella 2 body, Dori 2 body, Naty 2 body, Eli V. 1 bod)

V rámci individuálních ocenění byla Tyla Galiová vybrána do all-star pětky turnaje. MVP celéhé turnaje se stala Eliška Baumruková. Holkám moc gratulujeme k individuálním cenám a celému týmu ke zlatu!

Závěrečné hodnocení trenérky Aničky Svobodové: "Já jsem hlavně naprosto nadšená a upřímně až trochu překvapená z výkonů, jaké tu holky předváděly po dobu celého turnaje. Jak se na konci náročné sezóny - po MČR U12 a U14 - zvládly ještě hecnout a zápasy doslova odjezdit na 200%. Až na první čtvrtinu se Sadskou to byla vždy stoprocentní bojovnost, koncentrace, odhodlání a chuť vyhrát. Na turnaji určitě byly kvalitní týmy a velká většina z nich měla jednu nebo dvě velmi kvalitní hráčky, které nebylo vždy lehké ubránit. My tenle turnaj ale zvládly jako tým - v obraně i útoku byla vidět obrovská kolektivnost, chuť hledat volnou spoluhráčku, snaha hrát rychle dopředu a pomáhat si na obou stranách hřiště. Když se zrovna někomu nedařilo střelecky, nahradil ho někdo jiný. Když někdo nestíhal v obraně, byla tam hráčka, která vypomohla. Když se někomu něco nepovedlo, tým ho podpořil. Odměnou za to jim teď jsou zaslouženě zlaté medaile na krku, ale převážně se od těchto výkonů můžeme krásně odpíchnout vzhledem k další sezóně. A pro mne je největší odměnou vidět, jaké osobnosti z holek rostou - nejen jako hráčky na hřišti, ale hlavně jako lidi. Jsou výborná parta odhodlaná makat, vyhrávat a pracovat na sobě. Snad jim to dlouho vydrží a doufám, že budu moci být u toho. Díky holkám za celou sezónu. Tenle turnaj byl jejím krásným a úspěšným zakončením."