09.05.2024

Šesté končí na Mistrovství České republiky také U14

Ve stejném termínu, kdy válčily v Plzni na MČR U12, se odehrál stejný turnaj pro kategorii U14, letos ho hostil klub BŠ Tygři Praha. Na turnaji se sešlo celkem osm nejlepších týmů mladších žákyň v republice se stejným cílem - bojovat o co nejlepší výsledky a předvést co nejlepší výkony. Naše holky postupovaly na závěrečný vrcholový turnaj ze třetího míst v základní skupině extraligy A, soupeřkami jim tak v horkém čtvrtfinálovém duelu byly hráčky SBŠ Sadská, které skončily druhé v extralize B.

Utkání se odehrálo v pátek ve 13:00. Naše hráčky do něj vstoupily s velkou chutí hrát, a po pár počátečních ztrátách z nervozity se herně chytly a po vydařené první čtvrtině se ujaly vedení 17:13. V druhé čtvrtině se nám ale přestalo dařit střelecky, soupeř se naopak trochu chytil, i tak jsme ale, především díky velmi kompaktní obraně, držely s favoritem krok a poločas prohrály rozdílem pouhých dvou košů - 24:28. Bitva o každý centimetr palubovky pokračovala - po třetí vyrovnané čtvrtině skóre +4 ve prospěch Sadské svědčí o velké vyrovnanosti tohoto čtvrtfinálového utkání. Ve čtvrté části nám Vosy odsočily na devět bodů, Lvice se ale nedaly a náskok zase stáhly na rozdíl dvou košů - ale blíže se už bohužel nedostaly. Prohra o 3 body (54:51) velmi mrzí, zvlášť po takhle vydařeném utkání. Ani 24 bodů Johanky Grindlerové, hráčky zápasu, nám bohužel výhru nepřineslo. Holky tak musely utřít slzy a koncentrovat se na sobotní důlžité utkání v rámci skupiny o 5-8. místo.

V sobotu v deset ráno začal zápas s Pardubicemi. Vstup do něj se nám bohužel vůbec nepovedel, soupeř nás přehrával rychlou hrou i bojovností. Po první čtvrtině jsme ztrácely tři body, v poločase už "pouze" dva (27:29), ale výkon rozhodně nebyl přesvědčivý ani hodný mistrovskému zápasu. Z mála pozitiv naší hry by se dala vypíchnout výborná obrana Sofie Beránkové, později hráčky utkání, která jedné z klíčových hráček soupeře zápas určitě pěkně znepříjemnila. Do druhého poločasu, asi i díky důrazné promluvě v šatně, nastoupil naštěstí zcela jiný tým - aktivní na obou polovinách hřiště, důrazný, běhavý, hladový po vítězství. Výsledkem bylo pozvolné budování náskoku, po třetí čtvrtině jsme vyhrávaly 47:40. Holky zbytek utkání odmakaly až do konce, zahrála si dostatečně i lavička - která nutno říci, zvládla koncovku utkání velmi dobře - a my se mohly radovat z výhra na MČR v poměru 66:50.

Splněný dílčí úkol - a sice neodjíždět z turnaje bez výhry - byl splněn, holky se ale i tak chtěly poprat o co nejlepší umístění. V cestě jim v neděli v zápase o páté místo stály soupeřky z Hradce Králové. Opět se nám nepodařilo chytnou tempo zápasu a až něčekaně jsme po první čtvrtině, kterou soupeř odehrál, jak je jeho zvykem, velmi svižně a rychle především na útočné polovině, prohrávaly pouze 10:12. Pak ale přišlo již naše známe střelecké trápení, kdy jsme si v útoku ne a ne vypracovat dobrou střeleckou pozici. V druhé části zápasu jsme vsítily pouze čtyři body, soupeř naopak i vinou nátlakové obrany a našich, často až hloupách ztrát, šel po velkém množství lehkých košů v poločase do vedení 30:14. Šestnácti bodový náskok jsme samozřejmě v druhé půli chtěli postupně snižovat, ve třetí čtvrtině se to povedlo, skóre po třiceti minutách 36:46. Začátek té čtvrté nám ale opět utekl a místo abychom se dotáhly na 6 bodový rozdíl a soupeře donutily trochu znervóznět, prohrávaly jsme zase o patnáct. Po timeoutu se hra zase zlepšila, na dotažení zápasu už ale nebyl čas, ani síly. Prohra 67:51 - Hradec vyhrál zaslouženě, ale myslím, že bylo možné ho v utkání trochu více potrápit, což se nám tentokrát nepovedlo. Hráčkou utkání byla po zásluze zvolena, pod oběma koši vždy velmi bojovná, Kačka Pleyerová.

Z MČR tak vezeme do Litoměřic 6. místo. Hodnocení hlavní trenérky Aničky Svobodové: "Ráda bych holkám poděkovala za celou sezónu. Zaslouženě si vybojovaly postup mezi osm nejlepších týmů, MČR je jejím krásným zakončením, ale umístění pro mne nebylo nikdy klíčové, byť jsem ráda, že holky jednu výhru připsaly. Ze tří zápasů jsme odehrály 4 super poločasy a ukázaly jsme, že můžeme konkurovat nejlepším týmům v republice. To už něco znamená, převážně pak, když jsme tým složený čiště z litoměřických hráček, což tak v této kategorii už není samozřejmostí. Velké poděkování za mě a celý klub pořadatelům, turnaj proběhl bez problémů a můžu říci, že si ho holky užily. Mne osobně turnaj ukázal nedostatky naší hry, na kterých je třeba zapracovat a ve kterých oproti špičce - a budu klidně jmenovat a smekat poklonu Žabinám z Brna - stále ještě ztrácíme. Holky jsou ale bojovnice odhodlané se zlepšovat a co více, jsou hlavně skvělá parta holek, mladých holek, které budou ještě lidsky i basketbalové hodně růst. Velká většina z nich bude v kategorii U14 hrát i příští rok - třeba se na MČR podíváme i další sezónu. Holky moje, díky za čtvrtou společnou sezónu!"