02.01.2024

Šampiónky U14 aneb jak probíhal Vánoční turnaj v Plzni

Přes vánoční svátky naše mladší žákyně nezahálely a v rámci přípravy na extraligu vyrazily v termínu 28-30.12 na turnaj do Plzně. V rámci třídenního turnaje je mělo čekat 6 zápasů – systém každý s každým. Soupeři byli jak z naší domoviny (Festav Zlín, BK Sojky Pelhřimov), tak z větší části z nedalekého Německa (TV Hessen, TV Langen, TS Jahn Munchen a TV Hofheim). Pro nás tedy jedna velké neznámá…

Ve středu 27.12 se tedy holky po Vánocích poprvé sešly na lehký trénink a ve čtvrtek ráno vyrazila jedenáctičlenná sestava v doprovodu početného fanklubu rodičů směr Plzeň. V prvním zápase se hned ukázalo, jak dobře bylo, že předturnajový trénink proběhl. Nebylo potřeba žádné velké rozehrávání, na soupeřky z Pelhřimova jsme nastoupily velmi aktivně především v obraně a v poločase vedly 20:0. V druhé půli už si holky zvykly i na místní koše a soupeře přehrály 60:16.

Druhý zápas dne čekal na holky po obědě, soupeřkami jim byly hráčky Zlína. Opět jsme jim znepříjemňovaly průběh zápasů především díky výborné celoplošné obraně a rychlým protiútokům, ze kterých padlo velké množství našich bodů. Výsledek 76:14 a první turnajový den byl za námi!

V pátek nás ráno čekal soupeř z Mnichova, který předváděl velmi fyzický a rychlý basket. První čtvrtina byla velká tahanice (10:9), v té druhé ale soupeřky více a více narážely do naší dobré týmové obrany především pod košem, donutily jsme je k velkému množství ztrát a opět úřadovaly z následných protiútoků. V třetí čtvrtině jsme náskok zvětšily na 16 bodů, v té čtvrté už jsme utkání plně kontrolovaly. Výhra s velmi kvalitním soupeřem v poměru 47:24.

Druhým německým soupeřem dne byl tým z Hofheimu, který zdaleka nedosahoval kvalit předchozího soupeře. Opět jsme jim v první půli nedovolili v útoku téměř nic (30:2), utkání jsme tedy v druhé půli spíše kontrolovaly (vítězství 52:13) a v hlavách už se soustředili na pomyslné finále, které se mělo odehrát v 19:00 proti výběru Hessenu.

Hessen, také do té doby neporažený tým, na turnaji totiž předváděl opravdu velmi nepříjemnou obranu a silný útok (v každém zápase kolem 70 bodů), navíc všechny hráčky byly velmi dobře výškově i fyzicky vybaveny. Holky byly ale do tohoto večerního zápasu správně nabuzené již od rozcvičky – a že to bylo znát. Hessen bral time-out po 3 minutách, kdy jsme vedly 9:0. Od té doby hráčky německého týmu značně znervózněly – takovýto průběh nečekaly – a my naopak nepolevily, jejich pressing jsme s přehledem přecházely a v obraně získávaly velké množství míčů. Poločas 31:8 vypadal velmi dobře. Útočně jsme si pak vybraly slabší druhý poločas, ale náskok z prvního už nám soupeřky sebrat nedokázaly. Výhra 46:26 s opravdu velmi kvalitním soupeřem vzbudila opravdu hodně radosti.

Holky se tedy těšily, jak z turnaje odjedou se šesti výhrami, nicméně toto přání nám soupeřky z Langenu překazily, jelikož se po jejich prvním sobotním zápasu z důvodu většího počtu zranění rozhodly odjet – nás polední zápas se tedy na poslední chvíli zrušil. Troufneme si ale tvrdit, že na naší neporazitelnosti by se nic nezměnilo. Utkání se tedy kontumovalo 20:0 v náš prospěch, nicméně naše první místo na turnaji se zrodilo, již den předem. Holky si na hlavní hale přebraly zlaté medaile a mohly nad hlavu zvednout pohár pro vítězky kategorie U14!

„Odehrály jsme 5 zápasů ve třech dnech, z toho dva velmi těžké s kvalitním soupeřkami. To je určitě velmi dobrá příprava na pokračující sezónu. Všech jedenáct hráček, které na turnaj odjely, jsou rozehrané. Pochvalu zaslouží všechny, především za utkání s Hessenem – převážně za to, jak k němu zvládly od začátku dobře přistoupit v hlavách i na hřišti. Naše předváděná hra byla kvalitní ve všech zápasech, holky plnily pokyny, na kterých jsme se předem dohodly. Děkuju jim za to, že se rozhodly svátky strávit s basketem.“ (hlavní trenérka Anička Svobodová)

Holky totiž již v sobotu 6.1 čeká první zápas extraligy U14! Dorazte jim (a dalším našim týmům) fandit na 6.ZŠ! LVICE, DO TOHO!