15.05.2023

Poslední MČR za námi - U13 vezou 6. místo!

Poslední Mistrovství republiky, kterého jsme se letos účastnily, se uskutečnilo v termínu 12-14.5 v Hradci Králové a do boje se tentokrát vydaly naše U13!

Los nám přidělil nelehkou skupinu - vyzvat jsme měli Sadskou, loňského vítěze a vždy velmi silný tým nehledě na kategorii a pak moravský Olomouc, také velmi kvalitní basketbalové jméno, se kterým jsme síly ještě nikdy nepoměřily.

Na turnaj jsme tradičně vyrazily v pátek ráno, jelikož ve 12:40 nás čekal první zápas - proti Sadské. Ta už za sebou měla ranní zápas s Olomoucí, který vyhrála rozdílem třídy, respekt byl tedy z naší strany značný. Do zápasu jsme ale vstoupily naprosto famózně a první čtvrtinu jsme vyhrály 11:5. I v té druhé, kde byl cíl jasný - ubránit klíčovou hráčku soupeře, což se Timče celý zápas skvěle dařilo - jsme byly lepší a v poločase jsme vedly o šest bodů. V průběhu třetí čtvrtiny jsme odskočily až na rozdíl 16 bodů, to bychom nebyly my, abychom si to nezkomplikovaly - nepovedená dvouminutovka znamenala vedení 33:25 před posledním dějstvím. V tom se oba celky útočně spíše trápily, těžkou trojkou snižovala Sadská 2 minuty před koncem na rozdíl tří bodů. V závěru jsme dokázaly ubránit klíčový útok a ještě skórovat - a pak už jsme se mohly jen radovat z výhry 39:35! Výborně zahrála Kačka Pleyerová, která byla vyhlášena hráčkou utkání.

Chuť bojovat nám vydržela i do odpoledního utkání s Olomoucí, kde jsme rozpačitý výkon z první čtvrtiny následně přetavily v dominantní hru na útočné polovině a velmi slušnou obranu. Hráčkou utkání byla Eliška Baumruková, která zaznamenala 12 bodů a předváděla skvělou práci pod oběma koši.  Konečný výsledek 70:26 se slabším soupeřem znamenal první místo ve skupině a sobotní dopolední čtvrtfinále s týmem SBŠ Ostrava

Ostrava nás nicméně zaskočila svou agresivitou, tvrdostí a velmi dobrou kombinační hrou v útoku. První čtvrtinu jsme po nedobrém výkonu prohrály 8:16. V druhé čtvrtině jsme rozdíl stály na poločasových 20:18 a po třetí čtvrtině jsme dokone o bod vedly, jelikož se naše hra velmi zvedla. Faulem v posledních vteřinách jsme na čáru trestného hodu poslaly hráčku Ostravy, která jednu šestku proměnila a poslala svůj tým do vedení 43:42. V posledních vteřinách jsme už nezvládly skórovat a velmi hořce jsme tak ve čtvrtfinále prohrály o jediný bod. Smutek a zklamání by se v šatně dalo krájet.. z bojů o mediale jsme byli vyřazeni a nezbývalo, než to ze sebe oklepat a nahecovat se do dalšího zápasu...

Ten byl v sobotu odpoledne s Tygry Praha. Holky, stále ještě smutné z dopolední prohry, ale ale zvládly naprosto skvěle namotivovat a po celý zápas soupeře přehrávat. Poločasové vedení o 7 bodů jsme navýšili až na rozdíl 21 bodů, který se následně sice rozplynul vinou nižší koncentrace a prostřídání hráček, nicméně na výsledku se již nic nezměnilo - zvítězily jsme 49:40! Hráčkou utkání byla Johanka Grindlerová, která nasázela 22 bodů! Nálada se tedy zase o něco zlepšila, hlavně proto, že jsme v neděli měli bojovat o 5. místo.

Poslední nedělní zápas s domácím Hradcem měl opravdu grády - agresivní hra obou týmů, nespočet faulů a vyrovnaný průběh po celou dobu. Mírné vedení jsme udržoval po tři čtvrtiny, pak ale přišel velký nápor soupeře a najednou jsme prohrávaly až o čtyři body. Díky trestným hodům, kterých bylo v tomto utkání opravdu hodně a naše úspěšnost byla na ktegorii U13 relativně slušná (20 proměněných z 35 pokusů, 57 %) jsme se dostali na rozdíl jediného bodu. Opět ale poslední akce zápasu nevyšla tak, jak měla...i v pátém zápase přišla tedy prohra o jediný bod, 53:54. Konečné šesté místo je ale i tak velmi hezký úspěch.

Turnaj ještě zhodnotí trenérka U13 Anička Svobodová: "Polykat dvě prohry o bod, zvlášť tu čtvrtfinálovou, která nás vyřadila z bojů o medaile, je těžké. Když si vezmeme, že jsme z pěti zápasů vyhrály tři, zbylé dva prohrály o jediný bod a končíme šestí z dvanácti, je to trochu smutné. Zvlášť když vím, že holky měly na víc, na lepší umístění. Tím ale vůbec nechci snižovat výkon, který na celém turnaji předváděly. Kdybych měla spočítat naše nepovedené herní pasáže, byla by to dvouminutovka se Sadskou, začátek zápasu s Ostravou, dvouminutovka s Tygřicemi ve které už ale o nic nešlo a 45 vteřin ze zápsu s Hradcem. Po zbytek času holky předváděly bojovný a velmi hezký basket. V průběhu sezóny se téměř nesetkáme s týmy, které by se herně jen blížily tomu, jak hraje Hradec, Tygřice, Sadská nebo Ostrava. Pro nás to byly zcela nové zkušenosti - dostat první tři rychlé koše, dotahovat utkání ze stavu mínus 10 či sehrávat vyrovnané koncovky, které rozhodují poslední vtěřiny. Absence těchto faktorů mohla pro nás být klíčová hlavně v koncovkách dvou těsně prohraných utkání. Na druhou stranu, zkušenosti a předváděný výkon jsou stále ještě více než konečné umístění a musím říci, že čtyři z pěti zápasů na tomto turnaji nám dali více, než celá sezóna. Přesně takovéhle zápasy mají ty holky hrát - dramatické, vyrovnané, basketbalové a těžké. Jsem nesmírně pyšná na každou jednu z nich jak přistupují k zápasům a tréninkům celou sezónu, jaká jsou parta a jak se zlepšují zápas od zápasu. Vrchol sezóny je za námi, čekají nás ještě dva přátelské turnaje, na kterých budeme určitě chtít alespoň předvádět stále takto dobrou hru a zlepšovat se ve věcech, které třeba ne vždy optimálně klapaly."

Gratulujeme k 6. místu, holky! Je to parádní výsledek!
Nejlepší hráčkou týmu byla vyhlášena Kačka Pleyerová. "Tento turnaj se velmi povedl třem našim klíčovým hráčkám a bylo dost těžké vybrat pouze jednu. Rozhodnutí tedy padlo až v posledním utkání, které Kačka sehrála výborně, převážně pak na obranné polovině, k tomu přidala 11 bodů (TH 5/7). Káča je obrovská jistota, byla jí po celou sezónu a myslím, že si tohle ocenění opravdu zasloužila. Určitě nebyla jediná, ale její přítomnost na hřišti je klíčová i v moměntě, kdy třeba nedá ani bod, což jako trenérka hodnotím jako klíčové ve faktoru užitešnosti", dodává Anička Svobodová.

LVICE, díky za sezónu a těšíme se příšté rok v kategorii U14!