08.05.2023

U12 na MČR v Praze končí deváté

Z Mistrovství České republiky do 12 let vezeme 9. místo.

O prvním květnovém víkendu se v Praze uskutečnilo mistrovství ČR dívek v kategorii U12, které pořádala pražská Slovanka. Naše holky dostaly do základní skupiny vítězky Středních Čech - BC Benešov - a vítězky Severní Moravy - tým z Ostravy. Dle pozdějíšch výsledků se jednalo o nejvyrovnanější skupinu na mistrovství, žádný ze tří zápasů neskončil dvojciferným rozdílem.

V prvním utkání jsme změřily síly s Benešovem, který již měl za sebou úvodní výhru s Ostravou - a bylo vidět, že ze soupeřek už opadla jistá počáteční nervozita a byly mnohem rozehranější. Rozpačitá první čtvrtina 10:10 nebyla z naší strany optimální, zvlášť když v té druhé nám soupeřky odskočily na rozdíl 8 bodů v poločase. V druhém poločase se naše hra výrazně zlepšila, po krůčku jsme soupeřky dotahovaly a ještě minutu před koncem bylo vyrovnáno. Soupeřky následně proměnily jednoduchý koš, my po time-outu jednu ze dvou šestek, na výhru už to ale nestačilo - první zápas ve skupině jsme tedy prohrály smolně 38-37. Holky ale zaslouží za tento zápas spíše pochvalu, jelikož kromě nervózního začátku předváděly hezkou a bojovnou hru. Výborně hrála Julča Tůmová.

Holky byly z prohry špatné a tato nálada se přenesla do začátku večerního zápasu s Ostravou, který začínal v 18:10. Herní projev nebyl dobrý, soupeř nás přehrával rychlostí i chutí hrát - jejich delší odpočinek byl patrně znát. Na skóre se to naštěstí neprojevilo tolik a v poločase jsme prohrávaly pouze o 7 bodů, což k nám bylo ještě relativně štědré skóre. Do druhého poločasu nastoupilo vyměněné družstvo - bojovné, aktivní, nic nevzdávající. Stáhly jsme na rozdíl tří bodů po třetí čtvrtině. Naše obrana ve čtvrté části zápasu byla téměř bezchybná, útočně jsme se nicméně trápily a neuměly si vytvořit dobré šance - a tříbodový náskok jsme již stáhnout nedokázaly. S Ostravou jsme tedy prohrály 29:33. Výborný zápas zahrála Nellča Adamová.

Polykat dvě takto těšné porážky ve skupině není jednoduché, zvlášť když holky samy dobře vědí, že na oba soupře měly, kdyby vždy v nějakém úseku zápasu nepřestaly hrát to, co mají a hlavně to, co umí. Dvě prohry ve skupině nás samozřejmě vyřadily z bojů o dobré umístění a čekala nás tedy skupina o 9-12. místo, do které se kromě nás dostaly týmy z Kladna, Prostějova a Strakonic. I v této skupině, byť jsme chtěly urritě hrát o trochu lepší místa, jsme chtěly předvést to nejlepší a spravit si chuť.

V sobotu jsme se v poledním zápase utkaly se Strakonicemi. Soupeř byl od začátku herně slabší než my a od prvních minut jsme navyšovaly vedení, které se nakonec zastavilo na konečném výsledku 79:17. Všech patnáct hráček si dosyta zahrálo, užilo si vysokou výhru a po obědě se přemístilo na druhou halu, kde nás v 18:10 čekal souboj s Prostějovem.

Prostějov byl již basketbalově vyspělejší soupeř a problém nám celý zápas dělala jejich výška. V poločase jsme vedly o 9 bodů, věděly jsme ale, že máme na to zápas dohrát s vyšším bodovým rozdílem. To se nekonec povedlo a zvítěžily jsme 55:27. Výborně, převážně na obrané polovině, zahrála Dorča Škoulová.

Poslední zápas a přímý souboj o konečné 9. místo nás čekal v neděli brzy ráno s Kladnem. Zápas začal v 8:30 a vstup do něj se nám příliš nepovedl. Trápily jsme se hlavně v útoku a v poločase jsme prohrávaly o čtyři body. Holky se ale dokázaly ještě hecnou a skóre přetočit v náš prospěch - po třetí čtvrtině jsme vedly o koš. V poslední čtvrtině se skóre přelévalo ze strany na stranu. V dramatickém závěru proměnila velmi dobře hrající Eliška Vokálková jednu šestku, což nás poslalo do tříbodového vedení. Sofi Beránková košem v poslední vteřině upravila na konečných 42:37.

Třetí výhra na turnaji tedy byla na světě a holky skončily na konečném 9. místě.

Trenérka Anička Svobodová hodnotí turnaj následovně:
"Na holky jsem pyšná hlavně za to, že se dokázaly namotivovat i k zápasům ve skupině o 9-12. místo, které samozřejmě nebyly naším cílem a po dvou prohrách ve skupině bylo na holkách vidět velké zklamání. I mne samotné se zklamání těžko skrývalo. Systém turnaje nám ale zkrátka přidělil velmi kvalitní a vyrovanou skupinu - nutno říci jedinou vyrovnanou skupinu na turnaji - která neměla favorita, neměla dominantní celek, stejně tak neměla slabý tým. Všechny tři zápasy v rámci této skupiny skončily rozdílem do 8 bodů. Bohužel jsme ale naše úvodní dva zápasy nezvládly, první převážně po psychické stránce vinou počáteční nervozity a nerozehranosti, druhý neopak po té fyzické v koncovce na obranné polovině. Když jsem viděla týmy hrající o konečné 5-8. místo, rozhodně vím, že to byly ty boje, které jsme měly svádět a umístění, o které jsme se měly prát - a měly bychom velkou šanci pomýšlet i na vrchol této skupiny. I tak ale holky sehrály čtyři velmi těžká a vyrovnaná utkání, která jim dala více zkušeností, než celá sezóna, kde bylo takto těžkých soubojů pro nás jen málo. I v absenci právě těch těžkých a vyrovnaných utkání v průběhu celé sezóny vidím jeden z důvodů našich dvou proher - holky na to zkrátka z oblastního přeboru nejsou zvyklé. Holkám ale patří jen dík a poklona - odehrály velmi dobrý turnaj plný hezkých basketbalových momentů, náročných osobních soubojů a krásných individuálních i týmových akcí. Stejně velké díky patří našemu skvělému početnému fanklubu, která vždy vytvořil výbornou atmosféru."

Po basketbalové krásném finále, kde se z výhry zaslouženě radoval tým Tygřic z Prahy, nás čeklo slavnostní vyhlášení celého turnaje - holky dostaly diplomy, Tyla Galiová byla zaslouženě nominována do All-Stars B. Nejlepší hráčkou týmu byla vyhlášena Eliška Baumruková. "Eliška byla celou sezónu naprostým lídrem a tahounem týmu - často bodově, vždy ale po stránce bojovnosti, nasazení a odhodlání. Cena, kterou dostala, nebyla ode mne udělena jen za povedený turnaj, ale především za celou sezónu", hodnotí hlavní trenérka Anička Svobodová.

Jelikož více než polovina týmu U12 je zároveň součástí týmu U13, který vyráží na MČR již tento pátek 12.5, je potřeba nabrat síly, doléčit bolístky, potrénovat a vyrazit bojovat na další mistrovství o co nejlepší výsledky. Holky, držíme palce dál!